Zmiany w CEIDG

Zmiany w CEIDG!

 

Po kilku miesiącach prac, 3 września 2024 roku, na stronie Rządowego Centrum Legislacji, pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy oraz niektórych innych ustaw.

Czym jest CEIDG i jakie dane możemy w nim znaleźć?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to rejestr przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, prowadzony przez ministra właściwego ds. gospodarki (obecnie Minister Rozwoju i Technologii), a uzyskanie w nim wpisu jest co do zasady warunkiem wykonywania jednoosobowej działalności gospodarczej w Polsce. W CEIDG możemy w łatwy sposób znaleźć kluczowe informacje o przedsiębiorcach takie jak: dane przedsiębiorcy, nazwa firmy, adres do doręczeń, przedmiot wykonywanej działalności, czy daty rozpoczęcia oraz zakończenia wykonywania działalności.

Jakie zmiany przewiduje projekt ustawy?

Przede wszystkim jest to kolejny krok w kierunku cyfryzacji rejestru oraz procesu rejestracji działalności gospodarczej. Od 1 czerwca 2026 roku nie będziemy mogli już złożyć wniosku o wpis w CEIDG w formie papierowej, a od 1 czerwca 2028 roku również wnioski o zmianę wpisu (np. zawieszenie lub wznowienie działalności) będą dostępne wyłącznie online.

Rozszerzona zostanie funkcjonalność aplikacji mObywatel – przedsiębiorcy, którzy obecnie mogą tylko sprawdzić w niej dane swojej firmy, będą mogli za jej pośrednictwem pobierać zaświadczenia o wpisie, otrzymywać powiadomienia, a z czasem także składać wnioski i dokonywać zmian.

W CEIDG zostaną uwzględnione spółki cywilne zawierane przez przedsiębiorców. Zgłaszając umowę spółki do CEIDG, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. „jednego okienka”, co umożliwi jednoczesne przesłanie zgłoszeń do Urzędu Skarbowego, ZUS/KRUS oraz GUS, a informacje o spółkach cywilnych będą publikowane i aktualizowane w rejestrze, co umożliwi szybkie wyszukiwanie aktualnych danych o spółce oraz o jej wspólnikach. Planowane jest także utworzenie uniwersalnego wzoru umowy spółki cywilnej, który umożliwi szybkie zawarcie umowy w formie elektronicznej (prawdopodobnie na wzór rejestracji spółek kapitałowych w S24).

Projekt ustawy wprowadza również zmiany dotyczące pełnej elektronizacji publikacji pełnomocnictw, automatyzacji wymiany danych z innymi rejestrami, elektronizacji rejestrów działalności regulowanej oraz doprecyzowania przepisów dotyczących zarządu sukcesyjnego i wpisów małoletnich przedsiębiorców.

Kiedy przepisy wejdą w życie?

Rząd planuje przyjąć powyższy projekt do końca roku, a przepisy mają wchodzić w życie stopniowo, aby umożliwić dostosowanie systemów elektronicznych. Większość z nich zacznie obowiązywać po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy, jednak niektóre zmiany, takie jak te dotyczące zarządu sukcesyjnego i pierwszego etapu pełnej elektronizacji wniosków, zostaną wdrożone w czerwcu 2026 roku. Z kolei na pełną elektronizację wniosków i uwzględnienie spółek cywilnych w CEIDG trzeba będzie poczekać do czerwca 2028 roku.

 

Zajmiemy się Twoją sprawą

biuro@legalship.pl