Czy członek zarządu sp. z o.o. może zawrzeć umowę z tą spółką?

Może, ale musi zadbać o spełnienie wymogów formalnych, na tym polega odpowiedzialność… 😉
 
W praktyce bardzo często występują sytuacje, w których członek zarządu spółki z o.o. ma potrzebę zawarcia umowy z tą spółką. Z reguły chodzi o kontrakt menedżerski, umowę usługową lub umowę pożyczki, przy czym wariantów jest znacznie więcej.

Niezależnie od rodzaju umowy, należy mieć na uwadze, że członek zarządu nie ma prawa do reprezentowania spółki przy zawarciu takiej umowy. Zgodnie bowiem z art. 210 §1 KSH, w umowie między spółką z o.o. a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników. Zawarcie umowy z naruszeniem art. 210 §1 KSH powoduje nieważność tej czynności.

Szczególnym przypadkiem jest sytuacja, w której spółka ma tylko jednego członka zarządu, a ten członek zarządu jest jednocześnie jedynym wspólnikiem spółki. Wówczas nie stosuje się art. 210 §1 KSH, a czynność prawna między wspólnikiem a reprezentowaną przez niego spółką wymaga co do zasady formy aktu notarialnego.

Dodatkowo, należy pamiętać, że w niektórych sytuacjach wymagana może być też zgoda na zawarcie umowy, udzielona przez jeden z organów spółki.

Przykładowo, w świetle art. 15 §1 KSH, zgoda zgromadzenia wspólników wymagana jest do zawarcia pomiędzy spółką z o.o. a jej członkiem zarządu (lub na jego rzecz) umowy pożyczki, kredytu, poręczenia lub innej podobnej umowy.

Ponadto, na gruncie przepisów KSH uchwały wspólników będzie wymagała jeszcze m. in. umowa dotycząca rozporządzania prawem lub zaciągania zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego, umowa dotycząca zbycia przez spółkę przedsiębiorstwa oraz umowa nabycia lub zbycia nieruchomości (art. 228-230 KSH).

Umowa spółki może w pewnym zakresie modyfikować zasady wyrażania zgody wynikające z KSH, jak również wprowadzać katalog innych czynności, na dokonanie których wymagana jest zgoda. Czasami zgoda na zawarcie określonej umowy może być wymagana także w świetle przepisów szczególnych.

Poza powyższymi kwestiami, należy mieć na uwadze również przepisy dotyczące prawidłowej formy umowy.

Jeżeli planujesz zawarcie umowy z członkiem zarządu w przyszłości lub chciałbyś zweryfikować czy umowy, które już są wykonywane, zostały zawarte prawidłowo, zapraszamy do kontaktu 😊

W kolejnym wpisie poruszymy problematykę zawierania umów pomiędzy podmiotami powiązanymi

Zajmiemy się Twoją sprawą

biuro@legalship.pl