AI ACT – Komisja Europejska o krok od przyjęcia regulacji w sprawie sztucznej inteligencji!

AI ACT. W ostatnich latach jesteśmy świadkami dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence – AI). Niezaprzeczalnie posiada ona pozytywny wpływ na nasze życie codzienne i ułatwia pracę ludzi w wielu obszarach biznesu, jednak wraz z postępem technologicznym pojawiają się również obawy związane z etyką, bezpieczeństwem i kwestie odpowiedzialności. W odpowiedzi na te wyzwania Komisja Europejska zaprezentowała projekt pierwszej na świecie kompleksowej regulacji dotyczącej sztucznej inteligencji – EU AI Act). Zadaniem regulacji jest stworzenie ram prawnych dla regulacji systemów sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony wartości Unii Europejskiej, jednocześnie stwarzając warunki dla innowacji i inwestycji w projekty związane z AI w Europie.

 

Jakie kwestie będą uregulowane w AI Act?

 

Po pierwsze akt określać będzie reguły bezpieczeństwa, zgodnie z którymi działać będą systemy AI. Dostawcy systemów będą zobowiązani dostosować swoje działania do poziomu zagrożenia jakie może nieść ze sobą konkretne narzędzie i odpowiadać za skutki ich działania. Systemy zostaną podzielone według kategorii ryzyka, a praktyki uznawane za nieetyczne lub szkodliwe dla społeczeństwa zostaną całkowicie zakazane. Zakazane będzie między innymi rozpoznawanie emocji w miejscu pracy czy instytucjach edukacyjnych i kategoryzacja biometryczna.

 

Ponadto, nowy akt nakłada wymogi dotyczące przejrzystości i dostępności informacji dla użytkowników programów wykorzystujących AI. Transparentność jest podstawą do budowania zaufania społecznego i umożliwia kontrolę nad tym jakie dane i w jaki sposób są przetwarzane przez sztuczną inteligencję. Regulacje przewidują m.in. obowiązek dostarczania jasnych i zrozumiałych informacji na temat działania programów, w tym zrozumienie zachowania algorytmów i podejmowanych przez nich decyzji, a także informowanie, że dana treść została wygenerowana przez sztuczną inteligencję.

 

Zaplanowano również współpracę międzynarodową i stworzenie unijnego organu – Biura do spraw sztucznej inteligencji, którego zadaniem będzie wdrożenie regulacji i monitorowanie rozwoju w dziedzinie sztucznej inteligencji, co pomoże zapewnić egzekucję przepisów. Za naruszenie przepisów przedsiębiorców będą czekać surowe kary zależne od naruszenia i wielkości przedsiębiorstw od 1,5% całkowitego rocznego obrotu do 35 milionów lub 7% rocznego obrotu.

 

W najbliższych tygodniach odbywać się będą prace nad stworzeniem tekstu jednolitego aktu, który ma zacząć obowiązywać po dwóch latach od jego uchwalenia, tak aby UE i państwa członkowskie mogły przygotować się do jego wdrożenia i stworzyć przewidziane w nim jednostki kontroli i nadzoru.

 

Porozumienie w sprawie AI Act jest przełomowym krokiem w celu stworzenia odpowiednich warunków dla rozwoju sztucznej inteligencji z poszanowaniem kwestii bezpieczeństwa i przejrzystości działań. Przygotowanie, a następnie dostosowanie przepisów do tak szybko rozwijającej się dziedziny nie będzie łatwym zadaniem i wymagać będzie od legislatorów szerokiego zrozumienia zagadnienia i zdolności antycypacji przyszłości, ale podejmowane przez UE działania należy uznać za bardzo pozytywne. Wprowadzając AI Act Unia Europejska stanie się światowym liderem odpowiedzialnego rozwoju sztucznej inteligencji, co cieszy nas nie tylko ze względu na rozwój innowacyjności naszego regionu, ale również fakt, że prawo jest w stanie nadążyć za nieustannie zmieniającym się krajobrazem technologicznym i zapewnić równowagę pomiędzy postępem, a ochroną fundamentalnych wartości.

 

Jeśli chcesz zapoznać się z innymi naszymi wpisami zapraszamy tutaj!

Zajmiemy się Twoją sprawą

biuro@legalship.pl