Jeżeli w związku z rozwojem swojej firmy potrzebujesz osób, które będą mogły w imieniu Twojego przedsiębiorstwa wykonywać różne czynności day-to-day, pamiętaj o możliwości ustanowienia prokury. Prokurę można ustanowić zarówno dla przedsiębiorcy wpisanego do CEIDG, jak również dla spółki wpisanej do KRS.
Prokura jest rodzajem pełnomocnictwa, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Nie obejmuje jednak umocowania do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie przedsiębiorstwa do czasowego korzystania oraz do zbywania i obciążania nieruchomości. Do tych czynności wymagane jest dodatkowe pełnomocnictwo do poszczególnej czynności.
Co do zasady, prokura powinna być pod rygorem nieważności udzielona na piśmie. Wyjątkiem jest tu art. 39 ust. 4 ustawy o CEIDG, zgodnie z którym opublikowanie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG informacji o prokurencie jest równoznaczne w skutkach z ustanowieniem prokury. Zarówno udzielenie, jak również wygaśnięcie prokury powinno zostać zgłoszone do CEIDG albo rejestru przedsiębiorców KRS.
Kodeks cywilny wskazuje różne rodzaje prokury i stanowi, że prokura może być udzielona kilku osobom łącznie lub oddzielnie, jak również może obejmować umocowanie także albo wyłącznie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej.
Udzieloną prokurę można w każdym czasie odwołać. Ponadto, prokura wygasa np. na skutek wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG albo z rejestru przedsiębiorców KRS, ogłoszenia upadłości, otwarcia likwidacji oraz przekształcenia przedsiębiorcy.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące funkcji prokurenta lub potrzebujesz pomocy przy jego ustanowieniu, zapraszamy do kontaktu!